Kategorie
 
 
 
 
 

Zvažujete koupi kuše a nevíte, jaké šípy jsou k ní vhodné?

Úterý, 04 července 2023
Zvažujete koupi kuše a nevíte, jaké šípy jsou k ní vhodné?

V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat ty správné šípy pro vaši kuši a možná zlepšit vaši střelbu a její přesnost. V minulosti se pro kuše používaly zejména dřevěné šípy, které měly upravené ostré hroty z oceli s tvarem připomínajícím čtverce. Z tohoto titulu se šípy do kuše nazývaly v minulosti i quarrel - odvozené od angl. slova square (čtverec). Bylo to i proto, že možnosti kováře ve středověku byly omezené, hrot často nazývaný také hlava byl markantní, objemný a tvořil min. 30 % celého šípu. Měl řeznou a vloženou část, do které se vkládala trubka šípu. Také se používaly ploché letky na konci šípu, které udávaly balistiku střely. Jejich hmotnost byla variabilní, v závislosti na délce a průměru vyrobeného šípu. Dnes se měří a udává velikost šípu celosvětově v anglické míře, a to v palcích “.

Karbonové šípy do kuše

Tak jak prošly kuše modernizací, tak se k nim vyvíjely i střely. V dnešní době je nejpoužívanější materiál šípu 100 % karbon. Karbonová vlákna jsou extrémně pevná a lehká, mají vynikající strukturální vlastnosti, vysokou pevnost v tahu a používají se v moderní výrobě automobilů, pracovních prvků, v letectví nebo i v moderních ramenech kuší. První uhlíkové vlákno vyrobil francouzský fyzik Roger Bacon v roce 1958, mělo však jen cca 20 % čistých uhlíkových vláken, proces výroby se zdokonaloval a dnes si už bez problémů užíváme střelbu z kuší se šípy ze 100 % karbonu. Kvůli vysoké kvalitě, odolnosti a ne jednoduchému procesu výroby je cena těchto šípů nejvyšší. Pro mnoho výkonných kuší je takový šíp jedinou povolenou a výrobcem typizovanou střelou kvůli pevnosti a odolnosti při vysoké rychlosti.

Duralové hliníkové šípy do kuše

Druhým nejpoužívanějším materiálem šípů pro kuše je hliník nebo dural. Takové šípy jsou snad najzastoupenější. Naleznete zde různé délky a značky. Nejpoužívanější délky pro větší kuše jsou 16“, 18“, 20“ a 22 palců. Kvůli dostupnému materiálu na výrobu jsou tyto šípy cenově přijatelné, jsou lehké ale nevydrží tak dlouho jako karbonové. Hliníkové nebo duralové šípy jsou vhodné pro všechny typy kuší, pokud to dovoluje jejich konstrukce. U tohoto materiálu šípů se můžete často setkat s označením trubky 2018 a 2219. Jedná se o typizované označení průměru šípu výrobcem, označený šíp 2018 má průměr cca 7,9 mm, zatímco značení šípu 2219 určuje průměr šípu na hodnotu cca 8,6 mm. Hrubší šíp má zase vyšší hmotnost a snižuje tak rychlost střely.

Laminátové nebo plastové šípy do kuše

Tento typ šípů je nejpočetnější pro střelbu se základními méně výkonnými pistolovými kuši. Tady je jejich délka kolem 6,5“. Jsou kompatibilní mezi pistolovými kušemi a často se liší jen značkou, barvou a tvarem letek. Laminátové šípy se používají také pro reflexní větší kuše.

Uhlíkový laminát / sklolaminát

Velkou novinkou je cenově dostupný typ šípů většinou pro pistolové kuše, a to kompozit uhlíkových a laminátových vláken, tzv. mix karbon. Tyto šípy jsou odolné, lehké a cenově opravdu výhodné. Jako stvořené pro pistolové kuše i silnějších výkonů. Dokonce šípy značky AFG Archery mají nadstandardní komponenty jako duralový koneček a hloubkově lepený hrot. Jsou k dispozici i s ocelovými loveckými hroty typu Bodkin nebo s čepelemi z broušené oceli. Jejich životnost je nadstandardní. Jsou jemně pružné díky obsahu laminátu a pevné díky použitému karbonu. Při četných ranách mimo terč neprasknou.

Určení šípů pro kuše

Dbejte na to, abyste si vybrali především správný typ šípu pro Vaši kuši. Ne všechny pistolové kuše jsou stejné, už dnes máme atypické kuše ve své kategorii a výrobce pro ně vyrábí speciální šípy. Jedná se například o modely kuší Ek-Archery Cobra system řady R/RX a ADDER. Série R9 a RX používá výhradně karbonové šípy o délce 7,5“ a 15“ o průměru 7,5 mm.

Model kuše ADDER se zásobníkem zase pojme jen tyto výše uvedené kratší šípy o délce 7,5“, můžete však volit i typy loveckých šípů pro zásobník kuše ADDER.

Dalším atypickým modelem kuší se specifickými šípy jsou kuše německé značky FMA Engineering Supersonic. Tyto malé, ale extrémně výkonné kuše používají speciální karbonové šípy s malým průměrem.

Jak jsme zmiňovali, pro většinu pistolových kuší můžete používat šipky o délce 6,3 – 6,5“. Platí to i pro kuše rakouské značky Steambow modely Stinger, které pracují se zásobníkem. Doporučujeme však u silnějších ramen 90 liber střílet jen šipky s váhou min. 10 gramů. Je to kvůli vyšší kinetické energii zbraně.

Jak vybrat správný šíp pro vaši větší reflexní kuši?

Záleží na tom, jakou má délku kolejnice, pokud plánujete používat také lovecké hroty. Tyto hroty se šroubují místo továrních špiček a musí vždy vyčnívat před kolejnicí, a proto musíte volit délku šípu více než vzdálenost od spouště po konec kolejnice. Většinou však reflexní kuše používají délku šípů od 16 - 18´´. Vhodné jsou duralové, laminátové, ale také karbonové šípy.

Pro kuše kladkové vám doporučujeme používat jen duralové nebo karbonové šípy patřičné váhy a to min. 26 gramů. Pozor si dejte také na výkon Vaší zbraně. Pokud má vaše kuše výkon 400 fps a více, volte jen karbonové šípy, které mají vysokou tuhost a vydrží silný výstřel. Průměrná délka šípů pro kladkové kuše je 20 až 22´´. U extra modelů je to i 16“.

Komponenty a části šípu

Šípy se skládají z trubky, tedy z hlavního materiálu, který určuje jeho základní vlastnosti, jako dural (hliník), karbon a pod. Koneček je zase zadní část šípu, která protíná tětivu. Insert je mezikus, který spojuje a tlumí náraz hrotu a trubky šípu. Samozřejmostí jsou i letky, tedy kormidla šípu, která drží a udávají směr během jeho letu.

Pozor na konečky!

Doporučujeme vám používat pro reflexní a kladkové kuše nejpoužívanější typy šípů s konečkem moon nebo halfmoon, který má tvar půlměsíce a je typizován pro novodobé kuše. V minulosti se používaly tzv. flat nock konečky, tedy tvar konečku s plochou hlavou. Dnes jsou již vzácné a takové konečky dokážou vážně poškodit spoušťový mechanismus kuše, pro kterou nejsou určeny. Dnes jsou tedy více méně dostupné jen šípy s konečkem moon/half moon. Výjimkou jsou zase speciální kuše, například U.S. výrobce Barnett a jeho hyper série, které používají vyhrazené hyperflite šípy s hlubokým konečkem.

Letky jsou v podstatě spotřební materiál a po deformaci si je jednoduše můžete přelepit na trubku šípu za jiné, lepší, např. podle vkusu barvy. Často Vám pomohou při identifikaci šípu v prostoru. K tomu slouží i tzv. svítící koneček, který bliká, mění barvu a má více barevných režimů. Takto svůj šíp prostě neztratíte.

Dobrá vychytávka - vybíjecí šípy

Toto je moderní pomůcka, se kterou vaši kuši bezpečně vybijete. Jak jste si mohli všimnout, po jejím napnutí Vám nezbývá nic jiného, než výstřel. A když jste v přírodě, v lese a minuli jste svůj cíl můžete sáhnout po vybíjecím šípu. V naší nabídce naleznete takové jednorázové, ale i trvanlivé vybíjecí šípy.

Pro výběr správných šípů si nechte poradit, případně si všímejte doporučených šípů u konkrétních kuší. Často šíp určený pro konkrétní kuši nese v názvu její název. Neodmyslitelnou pomůckou střelce pro vytahování šípů z terčovnic je vytahovač šípů. Vyzkoušejte ho, mnohem snáze ten šíp vytáhnete!

 

Přidat komentář

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze