Plynové náboje (17) |
Poplašné náboje (26) |
Jatečné náboje (4) |
Expanzní střelivo (19) |
Kulové střelivo (17) |
Flobertkový střelivo (8) |
Perkusní střelivo (35) |
Diabolo (192) |
Světlice 15mm (18) |
Střelivo
V kategorii střelivo nabízíme náboje plynové, poplašné a jatečné a také střelivo expanzní a kulové určené do různých typů zbraní, které najdete na naší stránce. Jsou to produkty od výrobců Wadie, Sellier & Bellot, Umarex.
Střelivo
Střelivo zahrnuje veškeré bojové prostředky, které využívají vlastnosti výbušnin a pyrotechnických složek, především jejich energie, a to buď přímo (vyvolání žádoucího účinku ničení) nebo nepřímo (doprava prostředku na cíl).
Střelivo je ve smyslu zákona o střelných zbraních a střelivu souhrnné označení nábojů, nábojek a střel do střelných zbraní.
Střelivo - rozlišujeme tyto druhy:
Průbojné střelivo
- střelivo, které využívá už použité nábojnice
Zkušební střelivo
- střelivo určené pro úřední přezkoušení zbraní podle úředního předpisu
Munice
- souhrnné označení pro střelivo, ruční granáty, letecké pumy, nálože, torpéda, …
Vojenská munice
- munice včetně střeliva určená k vedení námořní, letecké nebo pozemní války, pokud není certifikovaná i pro civilní sektor
Střela
- předmět vystřelený ze střelné zbraně určený k zasažení cíle nebo vyvolání jiného efektu
Jednotná střela
- těleso určené k zasažení cíle nebo vyvolání jiného efektu, které se po opuštění hlavně nerozdělí
Hromadná střela
- těleso nebo látka v pevném, plynném nebo kapalném skupenství, které je určeno k zasažení cíle nebo vyvolání jiného efektu a po opuštění hlavně se rozdělí
- nejčastěji se jedná o munici do brokových zbraní nebo houfnic
Průbojná střela
- střela, jejíž jádro nebo celá střela jsou tvořeny tvrdým materiálem
Výbušná střela
- složená plášťová střela obsahující výbušnou složku, která po nárazu exploduje
Zápalná střela
- složená plášťová střela obsahující zápalnou složku, která se v přítomnosti vzduchu po nárazu vznítí
Šoková střela
- jednotná střela se špičkou ve tvaru seřezaného kužele, který je na vrcholu vybaven otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra ve tvaru seřezaného kužele a navíc je její plášť po okrajích nařezaný
Náboj
- celek určený k nabíjení palné, signální nebo zvláštní zbraně
- skládá se z nábojnice, zápalky nebo zápalné složky, prachové náplně a střely
Nábojka
- celek určený k nabíjení expanzní zbraně, expanzního přístroje nebo zvláštní zbraně
- skládá se z nábojnice, zápalky nebo zápalné složky a může obsahovat prachovou náplň, granule nebo chemicky dráždivou látku
Znehodnocené střelivo a munice
- střelivo, které bylo nenávratně znehodnocené a teda už nemůže vykonávat svou původní funkci
- toto znehodnocení musí být vykonané podle zákona a speciálních předpisů
Řez střeliva a munice
- vytvořený pro školící a výcvikové účely s odkrytou částí nebo celkem vnitřních náplní
- vytvořený podle speciálních předpisů a podléhajících zákonu
Delaborované střelivo a munice
- zbavené výbušnin a všech aktivních náplní bez konkrétního označení
Maketa střeliva a munice
- střelivo je tvarově shodné s reálným, avšak může být vyrobené i z nestandardních materiálů a bez účinné náplně a výbušnin
- je určené přednostně pro civilní a vojenská školení
Cvičné střelivo
- určené na nácvik střelby za pomoci akustických a světelných efektů
Historický vývoj střeliva pro ruční zbraně
Vzhledem na to, že první střelné zbraně byly předovky, je jasné jak se munice do hlavně zbraně dostávala. Jednalo se o velmi složitý způsob nabíjení, při kterém bylo potřeba dodržet několik kroků. Prvním krokem bylo nasypání omezeného množství střelného prachu do hlavně zbraně a jeho následné zatlačení až na konec hlavně nabíječem. Poté následovala samotná střela, která pokud byla olověná, nabíječem se jemně rozmáčkla, čímž se docílilo to, že se v hlavni utěsnila a nebyla šance, že by vypadla před samotným výstřelem. Po změně střel na ocelové nebo jiné se na utěsnění začal používat přídavný materiál jako například kůže nebo textil.
Po natlačení střela se do hlavně nasypala další dávka střelného prachu. Konkrétně byl tedy tento prach nasypán na pánvičku, která byla upevněna na vnější straně hlavně. Po zapálení prachu na pánvičce se díky plamenu zapálil i prach v hlavni a následoval samotný výstřel. Jednalo se však o velmi zdlouhavou a složitou metodu nabíjení, o čemž svědčí i fakt, že ani vytrénovaný voják nedokázal tímto způsobem vystřelit více než třikrát za minutu.
Zjednodušení přinesly předem připravené dávky
Na zjednodušení nabíjení se podílely předem připravené dávky prachu společné s kulkou, které si střelci nosily připravené v papírových balíčcích. Postup byl následující. Po roztržení balíčku se část prachu nasypala do pánvičky a zbytek do hlavně zbraně. Toto byl první „zlepšovák“ při zefektivnění nabíjení zbraní.
Dalším velkým krokem vpřed bylo takzvané zavedení perkusní zápalky v první polovině 19. století. I když to samotné nabíjení příliš nezrychlilo, hlavní výhodou tohoto způsobu bylo to, že se zbraň stala odolnější vůči počasí a vlhkosti.
Jehlovka znamenala velký krok pro vývoj střeliva
Jednotný náboj se poprvé začal využívat v takzvaných jehlovkách. Jednalo se o jedny z prvních zezadu nabíjených zbraní. Náboj těchto zbraní je tvořen prachovou náplní, střelou a zápalkou v papírovém obalu. Zápalka je umístěná na dně střely a je citlivá na nápich. Závěr takových zbraní byl tvořen jehlou, která propíchla zápalku, a tím se vlastně spustil výstřel ze zbraně.
Zavedení jehlovek znamenalo velkou změnu hlavně v taktice pěšáků. Velkou výhodou těchto zbraní byla rychlost střelby a možnost nabití zbraně vleže. Zavedení tohoto střeliva se tedy dá označit za jeden z nejvýznamnějších posunů v historii vojenství.
Střelivo používané i dnes
Vývoj střeliva však samozřejmě pokračoval a náboje takové, jaké je známe dnes, byly patentovány už na začátku 19. století. Avšak jejich rozšíření přišlo až mnohem později. Vůbec prvním masově rozšířenými náboji byly ty s okrajovým zápalem. Tyto náboje se staly velice populárními a efektivními a postupně nahradily střelivo s centrálním zápalem.
Střelivo s okrajovým zápalem se používá dodnes. Jedná se hlavně o flobertové střelivo jako například sportovní střelivo LongRifle kalibr 22.
Střelivo s centrálním zápalem
I když bylo výše zmíněno, že střelivo s okrajovým zápalem je dnes velice oblíbené a často používané, vůbec nejrozšířenějším a nejpoužívanějším střelivem všeobecně je to s centrálním zápalem. Nejčastěji je využíváno střelivo typu Boxer a Berdan. Tyto dva typy střelivo byly patentovány v sedmdesátých letech 19. století, ale i přes své stáří jsou dnes nejpoužívanějšími typy. Zatímco střelivo typu Berdan se používá hlavně v puškových a pistolových nábojích, střelivo Boxer je využíváno převážně v brokových, signálních nebo dalších nábojích vyrobených z méně pevných materiálů.
V naší nabídce se nachází střelivo jak typu Boxer, tak i typu Berdan. Z toho vyplývá, že každý zákazník si u nás vybere ten svůj typ střeliva. Pokud bychom však vámi vybraný nebo preferovaný typ střeliva neměli, neváhejte nás kontaktovat a my vámi požadované zboží v co nejkratším čase a za co nejpřijatelnější cenu seženeme.