Neprůstřelné vesty | AFG.CZ

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pá 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dne
15.02.2020Do konce zbývá ještě:
 
 
Reklamné okno
 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Dárek k nákupu

 

Vernostný program

Věrnostní program

 

Zľavový kupón

Slevový kupón

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 5%

Máte otázky

Máte otázky?

Neváhejte nás kontaktovat

 
 
 
Úvod > Taktické vybavení > Neprůstřelné vesty
 
Cenová hladina
Výrobci
Filtrování produktů podle výrobců
Dostupnost
Filtruj podle dostupnosti produktů
 
 
Důležité informace
 
 

Neprůstřelné vesty

Seřadit:
Zobrazuji :
 
Na stránce AFG-obrana.cz najdete i Neprůstřelné vesty VNU 2000. Prohlédněte si naši širokou nabídku!
Dostupnost
Momentálně nedostupné
Dostupnost: dočasně nedostupný
NV004
14.208,00 Kč
Litujeme, produkt je ve Vaší zemi neprodejný.
 
 

Neprůstřelné vesty - ochrana lidského života s dlouhou historií

Každý z nás se chce cítit bezpečně a pro pocit většího bezpečí se doporučuje nosit u sebe nějaký ten obranný prostředek. Kvůli tomu byly vynalezeny různé paralyzéry, obranné slzné spreje nebo teleskopické obušky, které v případě nebezpečí, např. při fyzickém napadení opravdu pomohou a útočníka minimálně vyruší, v nejlepším případě zcela odradí. K vyšším levelem ochrany života a zdraví patří v současnosti i takové neprůstřelné vesty. Jsou určeny hlavně osobám vystaveným násilí nebo hrozbě zranění střelnou zbraní, jako jsou např. příslušníci ozbrojených sil, armády, osobní strážci, pracovníci bezpečnostních služeb, ale i různí diplomaté, politici, VIP osoby nebo dokonce žurnalisté nebo myslivci. Lidé se však bránili útokům nepřítele již od dávné minulosti, takže neprůstřelná vesta není zdaleka prvním obranným prostředkem, který byl vynalezen.


Jak jsme se chránili před nepřítelem v minulosti

Za předchůdce neprůstřelné vesty můžeme považovat brnění. Existovalo již několik stovek nebo dokonce tisíc let dozadu a bývalo vyrobené z různých materiálů. I takové brnění si prošlo svým vývojem. Od prvních dřevěných nebo kožených až po brnění z kovu, které se ale s dnešní propracovanou neprůstřelnou vestou nedají absolutně srovnat, zejména pokud jde o komfort při nošení, hmotnost nebo funkčnost. První náznaky neprůstřelné vesty se objevily během trvání světových válek, zejména v roce 1943, kdy se začaly vyrábět první tzv. protistřepinové letecké kombinézy, které se díky svým vlastnostem právem považují za předchůdce neprůstřelné vesty.


Neprůstřelná vesta tehdy a nyní

V období 2. světové války se začaly vyrábět první vícevrstvé nylonové kombinézy s kovovými destičkami. Takový byl trend neprůstřelných vest dokud nenabrali takovou podobu, v jaké je seženete na trhu i dnes. Používaly se materiály typu kevlar, později polyetylenové vlákno Spectra nebo Twaron, často i v kombinaci s ocelovými nebo titanovými pláty, které zajišťovaly neprůstřelnost vesty a její účel, který je však i po letech stále stejný, a to odolat projektilu svou neuvěřitelnou pevností a silou těchto vláken a při zásahu střelu deformovat, což rozloží a sníží její kinetickou sílu.


Jak je dělíme?

I neprůstřelné vesty mají své zařazení a dělíme je podle účelu použití, např. na vojenské speciál, vojenské protistřepinové, policejní MV lehké, nebo i těžké, policejní, diplomat, taktik, diplomat speciál nebo i protibrokové lovecké vesty. Balistické neprůstřelné vesty také rozdělujeme podle typu provedení na vnější, které jsou viditelné nebo skryté - neprůstřelné vesty vhodné na nošení skryté pod oblečením. Při výběru bychom však měli brát v úvahu i další kritéria.


Co ještě rozhoduje při výběru?

Vybíráme si neprůstřelnou vestu - tak životně důležitý ochranný prvek. Je asi zcela automatické, že největší důraz budeme klást především na kvalitu a spolehlivost. Dbejte však i na to, aby neprůstřelné vesty dokonale sedli na postavu, neomezovaly v pohybu a přitom nebyly ani příliš volné. Dalším kritériem je tedy kromě kvality výrobku i výběr té správné velikosti. Zajímat by vás měla i hmotnost neprůstřelné vesty nebo záruka, kterou výrobce poskytuje.


Neprůstřelná vesta a vše na vaši obranu v army shopu AFG.cz

Je všeobecně známé a zažité, že vše, co se týče zbraní, munice a vojenského vybavení nebo obranných a ochranných prostředků, jako je např. neprůstřelná vesta, řadíme k výbavě, kterou byste běžně našli v army shopech. Bohatý sortiment od kvalitních výrobců však najdete také v naší nabídce na stránce AFG.cz, kde mezi produkty najdete i taktickou a také neprůstřelnou vestu v různých velikostech a barevných provedeních, např. v černé, bílé nebo tmavomodré maskáčové. Navštivte stránky AFG.cz a seženete vše, co potřebujete. Jsme si jisti, že budete s nákupem spokojeni.

 
 

Neprůstřelná vesta

Neprůstřelná vesta je ochranné oblečení zakrývající trup. Je vyrobena z pevných materiálů, které bez problémů odolají střelbě z ručních palných zbraní, střepinám z granátů nebo min a také vůči bodným zbraním.
 

Neprůstřelná vesta - historie a vývoj

Člověk odjakživa přirozeně oplývá reflexem chránit své tělo vůči různým zbraním nepřátel. Ochranné obleky a všelijaké brnění, ať už kožené, dřevěné, z kostí nebo z kovu existují již několik tisíc let. V tomto směru je to věčný souboj mezi průbojností střely nebo jiné zbraně a pevností, odolností ochranného obleku nebo brnění. Neprůstřelná vesta, taková, jak je známa v dnešní podobě se poprvé přiblížila v roce 1943 ve Velké Británii, když přišli s nylonovými vestami pro členy letecké armády, které je měly chránit před střepinami a různými úlomky. Výrazný převrat nastal, když byl vynalezen kevlar v polovině 70. let. Kevlar je aramidové vlákno s vysokou pevností a nízkou propustností, tedy s parametry, které jsou klíčové pro účel neprůstřelných vest a obleků. Vlákna jsou stočené do provazů, z nichž je utkána pevná tkanina, která svým vzhledem připomíná hrubou pytlovinu. Nejmodernějším materiálem je však polyetylén, který běžní občané znají ve formě igelitových tašek nebo mikrotenových sáčků. V roce 1985 využili polyetylén pro vojenské účely a přišli na vlákna nazývané Spectra. Z těchto vláken se vytváří Spectra Shield, který je vytvořen rovnoběžně orientovanými vlákny Spectra zalitými v pružné matici. Dvě vrstvy s kolmo na sebe orientovanými vlákny jsou zalité do slabé polyetylénové fólie a z více vrstev těchto fólií je vytvořen finální výrobek.
 

Jak to všechno funguje?

Princip fungování spočívá právě v pevnosti materiálu. Většina střel se totiž při zásahu deformuje a rotuje, čímž na sebe zachycuje vlákna a snaží se je natáhnout. Právě pevnost materiálů jako kevlar nebo polyetylén brání takovému natažení. Pro snadnější deformaci střel se na povrch vest vkládají ocelové, keramické nebo titanové pláty, které rozloží kinetickou energii na větší plochu.
 

Konstrukce neprůstřelné vesty

Většina materiálů se stává méně odolnou v případě namočení, protože voda působí jako mazivo pro projektily. Navíc, při některých materiálech i jako změkčovadlo. Proto se v dnešní době vyrábějí vesty s vrstvami neprůstřelného materiálu a s voděodolnou úpravou. Vesty se také vybavují protišokovými vložkami. Je to vrstva nejblíže k tělu a absorbuje kinetickou energii - rozloží ji na větší plochu povrchu těla. V případě zásahu do vesty bez protišokových vložek dojde k prohnutí tkaniny v místě dopadu střely. Toto prohnutí není nijak výrazné (například 1 cm), ale rychlost, jakou k němu dojde může způsobit například popraskání žeber, výjimečně i zlomeninu. Po zásahu do vesty je tím pádem oběť nepoužitelná v dalším boji, i když neumírá. Pokud však dojde k zásahu ze silnějšího kalibru, je přetlak větší a často způsobuje i smrtelné vnitřní zranění. Představa filmového hrdinu, který dostane 30 zásahů do vesty a ani si toho nevšimne, je tak zcela mylná. V těchto případech velmi záleží na rychlosti a hlavně hmotnosti střely. Ta určuje její setrvačnost. Protišoková vložka dokáže rozložit energii střely na mnohem větší plochu. Tlak pak nestačí na poškození žeber a jen velmi těžko na poškození vnitřních orgánů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze