Perkusní zbraně | AFG.cz

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pá 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dne
20.04.2020Do konce zbývá ještě:
 
 
Reklamné okno
 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Dárek k nákupu

 

Vernostný program

Věrnostní program

 

Zľavový kupón

Slevový kupón

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 5%

Máte otázky

Máte otázky?

Neváhejte nás kontaktovat

 
 
 
Úvod > Zbraně > Střelné zbraně > Perkusní zbraně
 
Cenová hladina
 
 
Důležité informace
 
 


 
Zvolte si některou z kategorií.
 
 

"Předovky" - perkusní zbrane pro lidi se zájmem o dějiny


Zbraně celkově, ale obzvláště ty historické - například perkusní zbraně jsou oblíbeným koníčkem hlavně u pánského osazenstva. Mnoha mužů zajímá a fascinuje historie a vývoj zbraní od vynalezení těch nejprimitivnějších nástrojů a zbraní až po ty současné, moderní. K historii lidstva zbraně prostě patří a nejen proto aby jimi lovili zvěř a bránili se před ní, ale i aby přežili, vždyť historie lidstva je protkána souboji a válkami o moc, nadvládu a o území. Je skutečně fascinující a obohacující zajímat se o historii své země nebo kontinentu, proto se i v tomto článku budeme věnovat tématu střelných perkusních zbraní, jejichž kořeny sahají až k roku 1820.


Perkusní zbrane - co to je a jaká je jejich historie?

Pokud bychom se chtěli bavit o historických a vůbec o prvních střelných zbraních, které se používaly již přibližně v letech 1820 až 1880, tak bychom jednoznačně mluvili o perkusních zbraních. Jejich společným znakem byl způsob nabíjení, a to jen výlučně černým střelným prachem vložením nebo nasypáním zepředu přes ústí hlavně, z čehož později také vznikl název "předovky". Odměrná dávka střelného prachu se utlačila na dno hlavně tzv. nabijákem a k samotnému výstřelu docházelo vlivem inicializace zápalky. Tento způsob nabíjení byl sice stále poměrně dost pomalý a zdlouhavý, ale na druhou stranu - méně citlivý na povětrnostní podmínky, zejména na vítr a déšť.


Perkusní zbrane je in i v současnosti

Přestože současná doba neusnula na vavřínech a neustále se vyvíjí, hlavně co se týče moderních střelných zbraní, ani perkusní zbraně a princip jejich fungování nezapadly prachem. Stále se používají, ale nyní už v novější verzi v podobě opravdu kvalitních a funkčních replik, které poslouží rekreačním i sportovním střelcem. Pro mnohé pány jsou však perkusní zbraně hlavně koníčkem a sběratelskou vášní, zajímavé jsou totiž hlavně z historického hlediska. Navíc jedinou podmínkou k jejich držení je dosažení 18 let života.


Revolvery, brokovnice, pušky nebo pistole?

Kdysi nebyly tyto zbraně tak vylepšené a nedisponovali takovými funkcemi jakými disponují dnes (např. možnost použití polonáboja). Proto se ani v současnosti tyto zbraně nepovažují za zastaralé nebo nefunkční a rezavějící atrapy, ale za běžně užívané a funkční střelné zbraně s řádným plnohodnotným výkonem. Tyto výkonné a kvalitní repliky v různých variantách a provedeních jako např. perkusní pušky, brokovnice, pistole nebo revolvery najdete v army shopech spolu s příslušenstvím.


Slovenská liga v střelbě z "predoviek"

I na Slovensku mají perkusní zbraně svou historii a stálých fanoušků. Dokonce mají i svou vlastní ligu ve střelbě z předovek, a to již od roku 1993. Soutěž se skládá ze tří hlavních disciplín, a to ze střelby z perkusní pistole, perkusního revolveru a perkusní pušky. Je to však z principu úplně jiná liga než všechny ostatní a potřebujete na ni určité znalosti, zkušenosti, přípravu i vybavení. Má však své jedinečné kouzlo, hlavně pro lidi zajímající se o historii, dějiny a vysloveně pro obdivovatele historických zbraní. Nikdy však nezačínejte bez dozoru zkušeného střelce. Ten vás do tajů střelby z predoviek nejdříve velmi ochotně zaškolí.


Vsaďte na kvalitu z e-shopu AFG.cz

Řekli jste si, že to s perkusních zbraněmi zkusíte? Zaujaly vás natolik, že jste se rozhodli si jednu z nich opatřit, ale nevíte kde začít? Doporučujeme nahlédnout do nabídky našeho e-shopu AFG.cz, kde najdete věrné a dokonale funkční repliky perkusních zbraní, např. perkusní kulovnice značky DERRINGER, které se vyrábějí na Slovensku. Náš army-shop AFG.cz vám nabídne i všelijaké příslušenství pro perkusní zbraně, jako např. nabíjecí kladívko, černý prach, čisticí sady nebo různé perkusní koule a zápalky nebo i ucpávky do zbraní. Při nákupu však nezapomeňte na to nejdůležitější - svůj zrak a sluch, a vyberte si z nabídky e-shopu AFG.cz praktické a skutečně spolehlivé ochranné prostředky pro střelbu.

 
 

Historie perkusních zbraní


Víme, že 19. století se vyznačovalo rychlým technologickým pokrokem, který nám přinesl mnoho vynálezů, díky kterým máme dnes mnohem jednodušší život. Pokrok se, samozřejmě, nevyhnul ani zbraňovým technologiím, takže přibližně v 30. letech 19. století se objevil na světě, kterému dominovala Velká Británie se svým impériem, perkusní zámek a perkusní zbraně.

Perkusní zbraně jsou zbraně, které se nabíjely přes ústí hlavně. Kvůli tomuto specifickému způsobu nabíjení dostaly i synonymický název - předovky. Do hlavně se sypal střelný prach, po něm následovala samotná střela, kterou bylo nutno stisknout nabijákem. Výstřel zajišťoval perkusní zámek, který využíval měděné zápalky naplněné třaskavinou. Ty zapálili střelný prach a zbraň vystřelila. Právě tyto zápalky spolu s perkusním zámkem jsou nejspecifickejším znakem pro zbraně z tohoto období.
 

Perkusní zbraně - základní vylepšení


Časem přišlo k různým vylepšením, které usnadňovaly nabíjení a střílení. Jedním z těchto vylepšení bylo, že se perkusní zbraně začaly vyrábět s rozšířenými hlavněmi, takže střelec měl snadnější přístup k hlavni a rychleji ji nabil. Pokrok zaznamenala i samotná munice, která se z původních kulových projektilů změnila na podlouhlé. Ty měly lepší balistické vlastnosti a rychlost letu byla tím pádem mnohem vyšší než u kulových nábojích. Nové projektily spolupracovaly s další úpravou hlavně - s drážkováním. Perkusní zbraně začaly využívat spirálovité drážkování hlavně, které způsobovalo rotaci projektilu, a tím se zvyšoval nejen dostřel, ale i přesnost střelby. I díky tomu bylo možné zmenšit používané projektily, aniž by se zmenšila jejich hmotnost a průbojnost.

 

Perkusní zbraně v armádě


perkusni-gulovnice-dobio-frontierS vylepšeními šla ruku v ruce i efektivita a, přirozeně, se tak perkusní zbraně staly atraktivním artiklem pro armádu. Řeknu příklad - během probíhající Krymské války v letech 1853-1856 se ukázala obrovská výhoda perkusních palných zbraní, kterými byla vyzbrojena britská a francouzská armáda. Zastaralé pušky s hladkými hlavněmi měli dostřel jen asi 230 metrů, na druhé straně, moderně vyzbrojeni britští a francouzští vojáci mohli cíleně střílet na terče do vzdálenosti až 900 metrů, což je téměř 4-krát větší vzdálenost.

Na závěr musím dodat, že perkusní zbraně nepatří jen do minulosti, stále mají mnoho fanoušků i v současnosti. O tom svědčí i fakt, že i na Slovensku se pořádá liga střelby z předovek, pod taktovkou Slovenské společnosti vojenské historie a střelců z historických zbraní.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze