Kategorie
 
 
 
 
 

10 notoricky známých zbraní z historie

Pátek, 27 května 2016

Manlicher Carcano
Zbraně jsou důležitou součástí lidské historie už po staletí. Pouze ve Spojených státech je momentálně registrováno více než 300 milionů zbraní. Na konci druhé světové války v roce 1945 tvořilo dělostřeleckou výbavu sovětské armády 43 tisíc zbraní. Přestože jsou zbraně dnes poměrně levné a s vyměnitelnými částmi, jejich design není příliš výjimečný a všechny jsou spíše designově stejné. V minulosti to však bylo jiné.
Některé zbraně jsou spojeny s fascinujícími příběhy a patří ke špičkovým kouskem v rámci historie zbraní. Zbraně byly často předmětem náklonnosti známých historických postav. Některé zbraně byly tak jedinečné a grandiózní, že se z nich nakonec staly kousky umění - někdy až smrtelného umění. V následujícím žebříčku Vám představíme ty nejpopulárnější kousky.
 

1. "Betsy"

Jednou z nejznámějších postav americké historie, Davy Crockett, byl známý tím, že jakmile cokoliv pojmenoval ze svého majetku se stalo známé. V 17-ti letech v roce 1803 pojmenoval svou první střelnou zbraň, vzduchovku kalibru 0.48, "Betsy" po své oblíbené sestře. Na ten čas byla zbraň luxusním modelem a stála ho jeho tříměsíční plat. Pojmenovávání zbraní pokračovalo a další zbraně nazval "Stará Betsy" či "Pěkná Betsy".

2. "Mannlicher-Carcano"

Puška "Mannlicher-Carcano" je dosud v centru konspirační teorie i po půl století poté, co Lee Harvey Oswald zastřelil Johna F. Kennedyho. Nad fotkou, kde Oswald drží italskou zbraň z roku 1891, která měla být hlavní zbraní při vraždě Kennedyho, se neustále vedou diskuse. Mnoho lidí je názoru, že zbraň byla jen obyčejným kusem odpadu, se kterým nebylo možné vůbec vystřelit, ne to dvakrát a spíše by explodovala v obličeji Oswalda jako vystřelila na Kennedyho.
Na druhou stranu, tento model z roku 1891 byl dostatečně účinný, aniž by ho italská armáda musela modernizovat. Během testu, který byl veden sekcí Ministerstva obrany Spojených států se prokázalo, že Oswaldova puška byla stále v dobrém stavu, zatímco byla použita 47-krát a následně považována za tak přesnou, jak byla v té době standardní M-14.

3. "Mons Meg"

Gigantické obléhací dělo je opravdu jedinečným skvostem, který už nenajdeme jen tak leckde. Tato šest tunová zbraň byla darována Vévodovi z Burgundy z východního Francie od skotského krále Jamese II. v roce 1454. Následujících sto let bylo dělo uvedeno do služby a mělo rozmanité cíle, včetně zámku Norham, který se však nepodařilo podmanit. Z děla se nakonec stala zbraň určená pro slavnostní události a ceremoniály ve Skotsku. Dnes dělo slouží výhradně jako turistická atrakce, která každoročně láká stovky tisíc návštěvníků.
Přestože je dělo obrovské a pevné a ve svém rozkvětu mohlo vystřelit 136 kg dělových koulí přes dvě míle, vidět na něm stopy skutečně jemné a precizní práce.
Mons Meg

4. Pistole Ferdinanda Cohen-Blinda

V 19. století byl Otto von Bismarck, nazývaný také "Železný kancléř", jedním z lidí nejvíce zodpovědných za vytvoření nejmocnějšího národa v Evropě v 20. století - Německa. Nicméně jeden student zemědělství byl odhodlán Bismarcka zastavit. Ferdinand Cohen-Blind, který se v blízkosti ruské ambasády pokusil o vraždu kancléře v roce 1866 pěti výstřely, ale neúspěšně. Kancléře sice střela zasáhla, ale přežil díky neprůstřelné vestě, kterou měl oblečenou. Cohen-Blind krátce po svém neúspěchu spáchal sebevraždu ve vězení a pro budoucí generaci německých nihilistů a anti-imperialistů se stal v podstatě mučedníkem. Po události se Bismarck stal paranoidním, a to zejména po druhém pokusu o vraždu v roce 1874. Kancléř obě zbraně shromáždil a v roce 1874 při parlamentní schůzi jeden host omylem vypálil poslední kulku, která kancléře zasáhla. Není mnoho zbraní, které dostanou druhou šanci zabít velkou politickou osobnost.

5. Vzduchovka Buffalo Billa

Americká veřejnost se snaží zapomenout na známého Williama Codyho, nazývaného jako "Buffalo Bill", který byl notoricky známý za vraždění buvolů, díky čemuž se dostal ke slávě a bohatství. Odhadoval, že osobně zastřelil 4820 buvolů s jeho slavnou puškou. V průběhu jediného dne během soutěže, která ho proslavila, byl Buffalo Bill schopen zastřelit 68 buvolů.
Buffalo Bill pojmenoval svou pušku s kalibrem 0.50 "Lucretia Borgia" na základě jeho vztahu k ženě, kterou viděl ve hře od Victora Huga.

6. Projekt Babylon

Jeden z nejšílenějších plánů během režimu Saddáma Husajna bylo vybudování gigantického děla s účelem ostřelování zemí z dálky. Originální myšlenka však nebyla původně irácká, ale kanadská, a to od Dr. Gerarda Bulla, který již dříve vyvinul zbraně pro Irák. Extrémně náročná zbraň byla navržena tak, aby měla dosah 600 mil, což by představovalo největší dělo v historii lidstva.
Naštěstí tato zbraň nic nezničila, nakolik se nikdy do Iráku nedostala, protože nebyla vlastně ani smontovaná. V srpnu 1990 byly bedny se součástkami gigantické zbraně zadržené v Yorkshire ve Velké Británii. Dva týdny předtím však Dr. Buttlera našli mrtvého v jeho bytě a kolují podezření, že za to může irácký Mossad.
 

Projekt Babylon

7. "Velká Bertha"

Bertha Krupp byla majitelkou zbrojní firmy Krupp, přední německý výrobce zbraní, od roku 1902 do 1943. Na její čest byly pojmenovány čtyři gigantické děla použité v německé invazi Belgie na začátku první světové války, ačkoli původní název byl "Dickie Bertha", což se překládá spíše než "tlustá Bertha". Dělo bylo schopné vystřelit 800 kg nábojů do dálky přibližně 8 mil.

Přestože pouze dvanáct z vyrobených děl bylo použitých během celé války, byly tyto děla nejdůležitějšími zbraněmi v utváření konfliktu, jelikož byly velmi efektivní při ničení belgických pevností na místech jako Liege, zejména pevnost Fort Loncin, která byla zcela zničena v okamžiku, jako střelná koule narazila na skládku munice. To umožnilo německé armádě se rychle přesunout přes Belgii do Francie a přiblížit se co nejblíže k dobytí Paříže, aby se zajistilo, že většina války na západní frontě se uskuteční právě na francouzské půdě. Mělo to jen krátké trvání, protože v roce 1916 začali spojenci posilovat konkrétní opevnění s ocelí, tím pádem nemohli granáty pevnost úplně prorazit.
 

Big Bertha

8. "Pařížská" zbraň

Přestože byla "Velká Bertha" považována za pozoruhodnou zbraň, v roce 1918 již byla zastíněna německou zbraní - obrovským dělem, které bylo schopné zacílit na Paříž, i přes jeho umístění ve vzdálenosti 75 mil s téměř 120 kg náloží. Hlava děla byl dlouhá 131 stop, což představovalo nesmírnou hrozbu. Navzdory všemu byla tato zbraň neúspěchem, protože byla neefektivní a vyžadovala v průměru 180 kg střelného prachu pouze na jedno vystřelení. Během roku 1918 vystřelila 367 střel na civilisty a zabila 256 lidí.

9. Zbraň Gustava Schwerera

Tato 42-metrová zbraň byla postavena v roce 1940 s očekáváním, že bude použita na francouzskou Maginotovu linii. Němci však bitvu vyhráli příliš rychle. Namísto toho v roce 1941 s 500-členní posádkou zbraň dopravili do Sovětského svazu ke střelbě sedmi tun střeliva na 29 mil vzdálený Sevastopol. Tato zbraň byla schopna zničit mnohem víc, než "Pařížská zbraň". Stačilo pouze šest střel na to, aby zničila pevnost na okraji Sevastopolu, sedm střel na zničení pobřežních děl, šest na zničení pevnosti Molotov a dalších sedm pro výbuch podzemního muničního skladu. Ačkoli to nebyla praktická zbraň, je pochopitelné, proč se město, ve kterém se zbraň ukázala, okamžitě vzdalo.

10. "Šarlatánská" zbraň

Žebříček pozoruhodných historických zbraní uzavírá zbraň, která byla mimořádně šikovná, ale zároveň nenásilná. Během americké revoluční války a americké občanské války se začaly vyrábět falešné zbraně z klád natřených tak, aby vypadaly jako skutečné děla. Během revoluční války v roce 1780 se celé vedení britské armády vzdalo pod hrozbou vystřelení ze "šarlatánský" zbraně. V praxi se zbraň stala docela rozšířená i v městě Frankort ve státě Kentucky, kde civilisté zřídili obrannou linii falešných děl a zabránili tak nájezdům a útokům jižní armády. Představte si, kolik vojáků a rodin si v průběhu celých dějin přálo, aby byly všechny zbraně a děla falešné. 
 

 

Přidat komentář

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze