Policejní zastavovací terč

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pá 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dne
15.02.2020Do konce zbývá ještě:
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Úvod > Policejní zastavovací terč
 
Důležité informace
 
 
 
 
Policejní zastavovací terč

Auto uhání nočním městem. Řidič rychle zpozorní. Náhle se před ním totiž objevuje výrazně červené světlo. Zářivý sloupec se kmitá nahoru dolů. Silniční kontrola .... Policejní kontrola hned na to zastaven automobil obchází a pomocí baterie se opatrně dívá dovnitř. V světelném kuželu má možnost jasně vidět obličej i ruce řidiče a následně už kontroluje předložené doklady. Fotografie, osobní údaje ... Zdá se, že všechno sedí. Pak se hlídka ještě soustředí na povinnou výbavu. Baterie osvítí vnitřek otevřeného kufru. Trojúhelník, rezerva, lékárnička. Ještě tedy ověřit "technickou". Policista posvítí na nálepku - také v pořádku. Zbývá už jen prověřit kódy, policisté jsou dnes poctiví - VINko sedí. Děkuji pane řidič a šťastnou cestu. Auto na to odchází tmavou ulicí a oslňující světlo policista zhasíná.
 

Rizikové úkoly

Popsaný příběh zažilo jistě nemálo těch, kteří vlastní řidičské oprávnění. Jde o rutinní úkoly, které jsou častou náplní služby příslušníků dopravní policie či hlídkové služby. Těžiště takové činnosti je ale většinou v průběhu pozdního večera nebo noci, tedy v době, kdy jsou světelné podmínky velmi omezené. Pokud jde v praxi vysloveně o denní chléb strážců zákona, jde o činnost poměrně nebezpečnou. Policisté mohou být v takových případech ohrožení nejen samostatnými riziky dopravy, nepozornými nebo opilými řidiči, ale i například mohou být vystaveni útoku ze strany náhodně zastavených hledaných osob, zaskočených pachatelů trestné činnosti. Zajistit obecně své bezpečí při takových nočních akcích znamená - být viděn a vidět. Tedy být viditelný jako překážka na cestě a mít šanci včas odhalovat potenciální hrozbu. Teď to vypadá jednoduše a samozřejmě, ale v reálu to obvykle tak snadné není. Noční zastavování automobilů má totiž svá specifika a úskalí. Bezproblémové provádění takových kontrol totiž může mimo dodržování určitých taktických postupů často záviset také od vhodného vybavení a výstroje. A o tom je především tento článek. Začneme samostatným zastavením vozidla. Z důvodu prevence před náhodnou tragickou kolizi je předepsaná policejní reflexní vesta. Zastavování pak podle služebních předpisů obvykle probíhá za použití červeného světla. Obyčejně vzniká potřeba vhodného světelného zdroje. A to jak pro realizaci všech myslitelných kontrolních úkolů, také pro zajišťování vlastní bezpečnosti před nečekaným útokem. A v tom je především ten příslovečný "kámen úrazu". Tím je absence nového vhodného nástroje, protože ty dosavadní začínají být skutečnou hysterií.
 

Život za výbavu

Běžná policejní plochá baterie, fasována dosud každým nováčkem, skutečně zřejmě není vhodným nástrojem pro třetí tisíciletí (někteří z policistů trochu ironicky poznamenávají, že nápis MAY DAY není skutečným voláním o pomoc). Není divu - ti nejstarší z policistů ji obdrželi již před několika deseti lety. Pokud tato baterka ještě funguje, její mihotavé světlo sotva vyhovuje současným nárokům. I doklady v ruce jsou díky slabému výkonu klasické žárovky sotva viditelné, kontrolovanou osobou je při mihotavém svitu tak tak vidět a červené světlo je pro zastavení vozidel v mlze, lijáku nebo vichřici. Odolnost proti nepříznivým vlivům, tedy vodě nebo nárazu je navíc minimální. Takže prudký déšť většinou znamená nutné přerušení činnosti. Výdrž tužkových zdrojů se navíc jeví slabá, to se pak negativně projevuje zvláště v zimním období, kdy chlad a mráz doslova vysaje kapacitu článku. Jiná alternativa policejní výbavy - poměrně zastaralý zastavovací terč má podobné vlastnosti. Po zastavení vozidla se stává jen zbytečnou rozměrnou zátěží a následně nastává to nerudovské "kam s ním". Ruce musí být při zastavování volné - pro manipulaci dokladů, případně provádění dechové zkoušky. V extrémních situacích i pro vlastní obranu či vedení neodkladného zákroku. Nebezpečná policejní práce totiž může kdykoliv znamenat i nutnost použití donucovacích prostředků nebo zbraně. Navíc tuto neforemnou "plácačku" rozhodně není možné dále využít pro nutný osvit a pro další zmíněné činnosti. Je proto poměrným paradoxem, že právě na takovém nesporně zastaralém vybavení může nezřídka záviset i zdraví těch, kteří v ulicích slouží veřejnosti
 

Policejní zastavovací terč

Řešením této situace se podle některých hlasů ukazuje zajímavá pomůcka, která se nedávno objevila a setkala se až s nečekaně příznivým ohlasem. Tou je tzv. služební set , vytvořený pro potřeby těch nejobyčejnějších policistů. Ve spolupráci s některými předními odborníky z řady oficiálních bezpečnostních složek se rozhodli připravit vhodnou moderní výbavu pro ty nejběžnější služební činnosti. Takový výstroj měl být praktický a vícefunkční. Skladný, lehký a odolný. Tento perspektivní systém byl testován a připomínkování jako některými bezpečnostními experty, tak mnohými řadovými policisty "z výkonu". Set se skládá z několika části - vysoce svítivé LED diodové baterie, signálního nástavce a pouzdra na opasek. Baterie je osazena čtrnácti diodami, které jsou, jak se při zkouškách prokázalo, výborným kompromisem intenzivního osvitu s velkou výdrží zdroje. Těmi jsou 3 "mikrobatérie", tedy náplň velmi dostupná a levná (na rozdíl např. od CR 123 do xenonových baterii). Baterie je jen málo citlivá na hrubší zacházení a vodě odolná. Gumový povrch zaručuje jistý uchop i za mokra nebo v mastné či zpocené ruce (v zimě bez rukavic - neoziaba). Pogumovaný spínač na konci umožňuje jisté a pohotové ovládání. Signální červený nástavec lze snadno nasadit na přední část baterie. Při dávání znamení k zastavení je osvětlen zářivý sloupec z dálky jasně viditelný. Díky přednímu otvoru je s tímto nasazeným kuželem baterie běžně použitelná pro běžné služební činnosti. Po opačném zasunutí baterie pak plastový nástavec zároveň vytvoří pro baterii jakýsi ochranný kryt - tento celek se zasune do transportního pouzdra. Tento nylonový nosič je opatřen pružnou kovovou klipsou, pomocí které jej lze snadno a rychle připevnit na libovolný služební opasek. Jako testy ukázaly, drží po celou dobu služby a přitom jeho složení je otázkou okamžiku. Baterie je z duralu, je nárazu vzdorná, má polykarbonátové čelní sklo, a je vlhku odolná.
 

Nejen k zastavování

Jak se v intenzivním zkušebním testování ukázalo, nová baterie ale nemusí být využita pouze při činnostech spojených ze zastavováním vozidel. Jejich vlastnosti se totiž ukázaly nanejvýš potřebné i při dalších policejních činnostech. Jde o velmi užitečnou pomůcku ve velmi rizikových situacích. Využití silného světla během činnosti za snížených světelných podmínek může být poměrně široké - kontroly podezřelých osob, pátrací akce v terénu, vstupy do rizikových prostor a pod. A to nejen během noci, jak často někteří policisté předpokládali. Spolehlivý zdroj světla je totiž třeba mít s sebou kdykoliv během služby - i během zářivého slunečného dne. Můžete být kdykoliv vysláni k plnění úkolu tam, kde nebude skutečně vidět ani na špičku nosu. Pak se světlo opravdu bude hodit. Solidní baterie je k životu skutečně potřebná - v tak rizikové práci, jako je profese policisty, to s tím životem pak platí doslovně.

Jde tedy o vodě odolnou duralovou 14-ledkovou baterii doplněnou zásuvným červeno - průsvitným kuželem. Samostatná baterie bez nasazeného kužele poskytuje intenzivní široký kužel bílého světla.

Čím se liší tento výrobek od jiných podobných zahraničních výrobků, to poznat hned podle způsobu jeho uložení. Baterii o délce 10cm a o průměru 3cm lze totiž uložit do červeného kuželovitého nástavce odpovídající délky, přičemž tento přídavný kužel nezabírá žádné další zbytečné místo, tak jako dosud. Celek baterii + kužel je možné velmi pohodlně uložit do nylonového pouzdra, které je vybaveno klipsou. Samotná baterie má spínač na koncovce ve víčku dna, je možné ji tedy použít i při taktickém držení cigaretovým způsobem. Úchopová část baterie je vybavena protiskluzovým gumovým gripem s rybinovým vzorem. Čelní sklíčko baterie je vyrobeno z nárazuvzdorného polykarbonátu. Přídavný kužel je vyroben z plastu jasně červené barvy a je vybaven zpevňujícími plastovými prolisy po stranách a opatřen vrchním otvorem, aby bylo možné baterií svítit i s nasazeným kuželem. Kužel po složení z hlavice baterie slouží zároveň jako výztuž nylonového pouzdra. Při vložení baterie i kužele do pouzdra má tedy komplet výšku něco málo přes 13cm, hloubku a výšku cca 5 cm. Na služebním opasku tedy nezabírá místo jako pouzdro na rezervní zásobník. Baterie je napájena třemi alkalickými bateriemi typu AAA, které se vkládají do speciálního vysouvacího adaptéru uvnitř baterie. Baterie s nasazeným červeným stavěným kuželem slouží k bezpečnému zastavování vozidel při dopravně - bezpečnostních akcích, protože svítí velmi jasným červeným světlem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze