Teleskopický obušek

 
 
 

Infolinka: +421 917 961 386 (Po - Pá 7:00 - 16:00)

 
 
Trhák dne
15.02.2020Do konce zbývá ještě:
 
 
Reklamné okno
 
 
 
Úvod > Teleskopický obušek
 
Důležité informace
 
 
Teleskopický obušek

 

Co je to teleskopický obušek, dnes už nemusí nikdo nikomu složitě a pracně vysvětlovat. Nejenže ho mnoho lidí nosí pravidelně na svou ochranu, ale také se stal běžnou součástí vybavení mnoha, kteří vykonávají svou náročnou práci v bezpečnostním sektoru. Intenzivní, velmi náročné a opakované testy prokázaly, že jeden z nejkvalitnějších obušků vůbec vyrábí firma ESP. Výsledky destrukčních zkoušek tohoto českého výrobku jsou mnohdy až udivující. V poslední době je tento velmi skladný a účelný prostředek postupně vybavován praktickým uživatelským setem, který posouvá hranice praktických možností a z teleskopického obušku vytváří téměř multifunkční nástroj. My jsme měli se zástupci slovenské firmy AFG možnost zúčastnit se uživatelských zkoušek právě této čerstvé novinky - "policejní taktické soupravy".
 
 
 
Obušek "z pytle ven"?
 
Výhody tzv. "teleskopů" jsou již v současnosti zřejmé. Mít u sebe nevelký podlouhlý předmět, který se jedním rychlým pohybem promění na slušnou železnou tyč, je v případě nebezpečné násilné konfrontace jistě nemalou devizou. Mnozí proto takovou praktickou věc nosí stále na opasku, či alespoň dají obušek do kapsy nebo tašky, pokud vědí, že budou procházet problematickými místy, nebo za tmy venčit psa. Teleskopické obušky také mají už své stálé místo za mnohými bytovými dveřmi, nebo ve dveřích automobilu. Není divu. I jedinci slabší tělesné konstituce dá totiž teleskopický obušek schopnost eliminovat agresivní a i značně fyzicky vyspělou osobu. Tento prostředek i poměrně neškolenému člověku svým způsobem "přidává" i desítky kil svalů a léta tréninku bojových sportů. Dalo by se jen lehce pozměnit známé a klasické pořekadlo (pozn.: v originále o revolver Colt): "Bůh stvořil lidi slabých a silných, až teleskopický obušek tento nedostatek odstranil". Zkušenosti z reality ulic prokazují, že s tímto předmětem v ruce se i slabá dívka v okamžiku může stát velmi nebezpečným protivníkem. Takže násilníci, pozor!
 
 
 
Slouží a chrání
 
Teleskopické obušky už dávno nezůstali jen rozšířeným a značně oblíbeným prostředkem vyhazovačů a členů bezpečnostních služeb (ti totiž na nákup své výbavy nemusí, na rozdíl od příslušníky státních instituci, vypisovat žádné výběrové řízení). Jejich nesporné výhody (hlavně skladnost a účinnost) pochopitelně rozpoznali oficiálně bezpečnostní složky. Ve světě je tzv. "teleskop" čím dál běžnějším nástrojem strážců pořádku a zákona. Stejně je to na Slovensku, kde se tyto donucovací prostředky pověstné kvality prodávají. Pochopitelně, mezi prvními bývají výsuvné obušky zaváděny v těch nejelitnějších složkách různých států. U našich slovenských sousedů to bylo v Útvaru rychlého nasazení (URNA), Ochrany prezidenta, leteckého informačního průvodů a krajských zásahových jednotek. Dnes se tam nejen stále více rozšiřuje seznam útvarů, kde jsou tyto praktické prostředky používané, ale podle všech známek se dokonce začíná realizovat plošná výměna i v řádových jednotkách - v současnosti jsou v Praze výsuvnými obušky ESP vyřizování i policisté "z ulice" - příslušníci pohotovostní motorizované jednotky, linky 158. I na Slovensku, kde se podobná výbava stává "pomocníkem zákona", se zatím vyřizují především zvláštní složky policie a speciální jednotky. I zde už zjistili, že ocelový obušek nejen více chrání zasahujících policistů v době stále více odhodlanejších a násilnejších pachatelů, ale paradoxně i šetří zdraví osob, proti kterým je zakročované (podle zjištění totiž došlo při použití plastikových obušků k mnoha úrazům a dokonce úmrtím proto, že údery lehkou hmotou nestačily na rychlé zneškodnění - zakročující policisté proto museli nezřídka nejen zvýšit počet a razanci ran, ale díky okamžité neúčinnosti vedly údery i na hlavu a jiné citlivé místa ... To pak byl problém.). Je to jednoduché - pokud zlomím násilníkovi jedním mávnutím "teleskopu" končetinu, nemusím do něj nadále bušit. Zkrátka trend je jasný, ocel vede a kriminální živly ať se třesou ...
 
 
Služební taktická souprava
 
Teleskopický obušek se však nepoužívá jen jako prostředek k údery, či na odváděcí a fixovací techniky. Díky své až neuvěřitelné odolnosti jej lze také použít v situacích, kdy je životně nutné odstranit nějakou bránící překážku, ať už jde o okna nebe dveře, dostat se do automobilu, a pod.
I na další účely slouží nově vyvinutá praktická sada velmi užitečných doplňků.
 
Výsuvná část obušku nyní může také sloužit jako nosný systém pro nasazení speciálního taktického zrcadla, které slouží jako na propátrávání rizikových prostorů, tak i dává možnost pyrotechnické kontrole málo přístupných částí budovy nebo spodku podezřelého vozidla.
Místo standardní koncovky lze konec obušku osadit výkonným diodovým svítidlem. To snese náročné zacházení, je odolné vůči úderům a vodě. Jeho výdrž osvitu je několik desítek hodin provozu. Je možné jím svítit (případně oslňovat potenciálního delikventa) a zároveň mít obušek pohotově připraven k bleskovému razantnímu použití.
Zvláště pro příslušníky bezpečnostních složek bylo vyvinuto speciální plastové pouzdro s polohovatelným závěsným systémem. Samosvorná konstrukce umožňuje pohotové tasení, bez rizika vypadávání obušku při běžné činnosti.
 
Jak jsme měli možnost ověřit si na vlastní oči, tento policejní taktický komplet - obušek, pouzdro, svítidlo a zrcadlo, byl podroben intenzivnímu testování. Byli jsme zvědaví jak tato speciální sada obstojí v náročných podmínkách, které imitují to nejdrsnější zacházení, mnohonásobně překračující nároky běžného používání. Obsáhlé posuzování, které zahrnovalo někdy opravdu až velmi destrukční pokusy, prováděl kolektiv několika expertů z různých složek bezpečnostního sektoru. I když na začátku nikdo na žádnou velkou senzaci příliš nevěřil, výsledky byly více než uspokojivé. Nejen obušek, ale i příslušenství lze proto doporučit každému, kdo chce mít při své náročné a nebezpečné službě po ruce prostředky, které nezklamou. Bude se na ně moci spolehnout a možná jim může někdy v extrémní situaci vděčit za zdraví a život ...
 
 
 
Příslušníci pražské zásahové jednotky s obuškem ESP
 
Taktické diodové svítidlo ESP lze snadno a rychle instalovat na opačný konec obušku. Tři diody vydávají až překvapivě intenzivní světlo, které pomáhá bezpečněji provést kontrolu nebezpečných prostorů, vozidla, či osoby. Jak již "ve výkonu" mnohokrát ověřeno, při "noční" kontrole předmětné osoby osvit dokáže dostatečně oslnit a dezorientovat osobu. Při pokusu o útok na policisty pak obvykle není žádný problém připraveným obuškem účinně protivníka eliminovat. Složený obušek navíc vypadá jako běžné delší svítidlo a rychlé vysunutí s následujícím úderem bývá překvapivé i pro zkušeného kriminálníka.
 
 
Odolnost svítidla
 
obrázek ... byla vyzkoušena více než dostatečně. Systém ESP přežil bez poškození nejen údery obuškem do tvrdého materiálu, ale i nesčetné zavírání o zem. Přední čočku z balistického polykarbonátu jsme zkoušeli rozbít kladivem na asfaltovém povrchu. Jak je vidět, ani dva razantní údery (zašpičatělou hranou!) nestačily na roztříštění materiálu. Při testu byla také ověřena výdrž zdrojů. Bylo až šokující, že cca po 150 hodinách nepřetržitého osvitu svítidlo stále dokázalo fungovat. I po této době by bylo v naprosté tmě například možno stále vidět obličej a ruce podezřelé osoby, nebo zkontrolovat temné schodiště!
 
 
Taktické zrcátko
 
obrázek Jak jsme se měli sami možnost přesvědčit, taktické zrcátko je velmi praktický a užitečný částí výzbroje. Existuje ve dvou provedeních - služební velké a menší variantě pro skryté nošení. Nasazení na konec obušku je díky důmyslnému upnutí rychlé. I při prudkých pohybech nám pak zrcadlo nespadlo. Na nošení zrcadla slouží ochranné pouzdro, které je možné díky kovové klipsy upevnit kdekoli na opasku, popruzích výstroje či taktické vestě.
 
 
Plastové policejní pouzdro
 
obrázek ... Díky rychloupínacímu systému se jednoduše a přitom jistě fixuje na jakýkoliv služební opasek. Konstrukce pro zvolení poloh dává uživateli možnost libovolného sklonu obušku, což nejen umožňuje rychlé a spolehlivé uchopení rukojeti, ale i bezproblémové nošení i v jiných polohách, např. v sedě ve vozidle. Samosvorný systém dává možnost bleskového dobytí. Pouzdro jsme velmi intenzivně testovali na krkolomné překážkové dráze, kde po celou dobu činnosti (šplhání, přelézání a seskoky z více než 4 metrů!) nedošlo k vypadnutí obušku, ani k porušení upnutí pouzdra. Přesto je na tomto speciálním "holsteri" ještě zvláštní pojistka proti náhodné ztrátě či pokusu o vytažení jinou osobou. Tento produkt ESP je v současnosti, jak je vidět z fotografie, využíván nejen mnoha příslušníky bezpečnostních složek mnohých států EU, ale i jinde v dalekém světě.
 
 
Teleskopický obušek
 
obrázek I na Slovensku se tzv. teleskopy stávají čím dál běžnějším prostředkem v boji proti zločinu a kriminalitě Obrázek ze speciálního kurzu pro instruktory PZ naznačuje, že vytažení opilého řidiče z vozidla je s tímto novým výstrojem doslova otázkou okamžiku.
 
 
 
Policejní set
 
obrázek Příslušníci Special Operations Group Armády ČR vybaveni setem ESP. Na ploše zrcadla je odrazem jasně viditelná i zbraň v rukou, nebo hlava osoby, kryjící se ve vzdálenosti více než 15 metrů za překážkou. Taktickým zrcátkem lze poměrně jednoduše zkontrolovat kritický prostor za rohem, odhalit postavení nepřátelského střelce nebo převést pyrotechnickou obhlídku podezřelého vozidla či prohlídku méně dostupných prostor budovy (zde zvláště v kombinaci se zmíněnou další částí sady - diodovým svítidlem ESP). To je využíváno nejen mnohými členy různých zásahových jednotek, ale i mnohými příslušníky zahraničních misí. Více informací na www.afg.sk
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze