Neprůstřelná vesta | AFG.CZ

 
 
 

Infolinka: 0917 961 386 (Po - Pá 9:00 - 16:00, So 9:00 - 12:00)

 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Dárek k nákupu

 

Vernostný program

Věrnostní program

 

Zľavový kupón

Slevový kupón

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 5%

Máte otázky

Máte otázky?

Neváhejte nás kontaktovat

 
 
 
Úvod > Taktické vybavení > Neprůstřelné vesty
 
Parametry filtru
Cenová hladina
Výrobci
Filtrování produktů podle výrobců
Dostupnost
Filtruj podle dostupnosti produktů
 
 
 
 

Neprůstřelné vesty

Seřadit:
Zobrazuji : 
 
Neprůstřelná vesta určenáana vnitřně a venkovní použití. Třída NIJ III A. Barva: černá. Hmotnost od 1,3 kg do 2kg. Velikost: XL, XXL, XXXL.
Dostupnost
Momentálně nedostupné

Dostupnost: dočasně nedostupný
NV004
15.207,00 Kč
Litujeme, produkt je ve Vaší zemi neprodejný.
 
 
 

Neprůstřelná vesta

Neprůstřelná vesta je ochranný oblek, většinou pokrývající trup a je vyrobený pevných materiálů, které jsou odolné vůči střelbě z ručních palných zbraní, střepinám z granátů nebo min a rovněž vůči bodným zraněním.

 

Neprůstřelné vesty mohou být určeny k vrchní nebo na skryté nošení. Nabízíme vám různé barevné a velikostní provedení. Našim dodavatelem je firma Vep.

 
 

Neprůstřelná vesta

Neprůstřelná vesta je ochranné oblečení zakrývající trup. Je vyrobena z pevných materiálů, které bez problémů odolají střelbě z ručních palných zbraní, střepinám z granátů nebo min a také vůči bodným zbraním.
 

Neprůstřelná vesta - historie a vývoj

Člověk odjakživa přirozeně oplývá reflexem chránit své tělo vůči různým zbraním nepřátel. Ochranné obleky a všelijaké brnění, ať už kožené, dřevěné, z kostí nebo z kovu existují již několik tisíc let. V tomto směru je to věčný souboj mezi průbojností střely nebo jiné zbraně a pevností, odolností ochranného obleku nebo brnění. Neprůstřelná vesta, taková, jak je známa v dnešní podobě se poprvé přiblížila v roce 1943 ve Velké Británii, když přišli s nylonovými vestami pro členy letecké armády, které je měly chránit před střepinami a různými úlomky. Výrazný převrat nastal, když byl vynalezen kevlar v polovině 70. let. Kevlar je aramidové vlákno s vysokou pevností a nízkou propustností, tedy s parametry, které jsou klíčové pro účel neprůstřelných vest a obleků. Vlákna jsou stočené do provazů, z nichž je utkána pevná tkanina, která svým vzhledem připomíná hrubou pytlovinu. Nejmodernějším materiálem je však polyetylén, který běžní občané znají ve formě igelitových tašek nebo mikrotenových sáčků. V roce 1985 využili polyetylén pro vojenské účely a přišli na vlákna nazývané Spectra. Z těchto vláken se vytváří Spectra Shield, který je vytvořen rovnoběžně orientovanými vlákny Spectra zalitými v pružné matici. Dvě vrstvy s kolmo na sebe orientovanými vlákny jsou zalité do slabé polyetylénové fólie a z více vrstev těchto fólií je vytvořen finální výrobek.
 

Jak to všechno funguje?

Princip fungování spočívá právě v pevnosti materiálu. Většina střel se totiž při zásahu deformuje a rotuje, čímž na sebe zachycuje vlákna a snaží se je natáhnout. Právě pevnost materiálů jako kevlar nebo polyetylén brání takovému natažení. Pro snadnější deformaci střel se na povrch vest vkládají ocelové, keramické nebo titanové pláty, které rozloží kinetickou energii na větší plochu.
 

Konstrukce neprůstřelné vesty

Většina materiálů se stává méně odolnou v případě namočení, protože voda působí jako mazivo pro projektily. Navíc, při některých materiálech i jako změkčovadlo. Proto se v dnešní době vyrábějí vesty s vrstvami neprůstřelného materiálu a s voděodolnou úpravou. Vesty se také vybavují protišokovými vložkami. Je to vrstva nejblíže k tělu a absorbuje kinetickou energii - rozloží ji na větší plochu povrchu těla. V případě zásahu do vesty bez protišokových vložek dojde k prohnutí tkaniny v místě dopadu střely. Toto prohnutí není nijak výrazné (například 1 cm), ale rychlost, jakou k němu dojde může způsobit například popraskání žeber, výjimečně i zlomeninu. Po zásahu do vesty je tím pádem oběť nepoužitelná v dalším boji, i když neumírá. Pokud však dojde k zásahu ze silnějšího kalibru, je přetlak větší a často způsobuje i smrtelné vnitřní zranění. Představa filmového hrdinu, který dostane 30 zásahů do vesty a ani si toho nevšimne, je tak zcela mylná. V těchto případech velmi záleží na rychlosti a hlavně hmotnosti střely. Ta určuje její setrvačnost. Protišoková vložka dokáže rozložit energii střely na mnohem větší plochu. Tlak pak nestačí na poškození žeber a jen velmi těžko na poškození vnitřních orgánů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze