Kladkový luk | AFG.CZ

 
 
 

Infolinka: 0917 961 386 (Po - Pá 9:00 - 16:00, So 9:00 - 12:00)

 
 
Prečo nakúpiť u nás?

darčeky k nákupui

Dárek k nákupu

 

Vernostný program

Věrnostní program

 

Zľavový kupón

Slevový kupón

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 5%

Máte otázky

Máte otázky?

Neváhejte nás kontaktovat

 
 
 
Úvod > Luky, kuše > Luky > Luk kladkový
 

Kladkové luky

Kladkové luky jsou moderní druhy luků, které se používají hlavně ve sportovní lukostřelbě a při lovu zvířat. Na obou stranách kladkového luku jsou kladky, které rozdělují sílu napnutí rovnoměrně na celou délku napnutí, čímž se zvyšuje rychlost a dolet šípu, přesnost, a vzhledem na sníženou silu při napínání a menšímu zpětnému rázu rovněž zlepšuje přesnost střelby. Klady po napnutí tětivy převezmou její zpětný tah a střelec necítí v prstech tak silný odpor, což mu ulehčuje zamíření. Kladkové luky bývají většinou vyrobeny z plastu nebo karbonových materiálů. Jejich součástí jsou i zaměřovače, stabilizátory a jiné „vychytávky“, které vám pomohou lépe mířit a střílet. Jsou nejpřesnější ze všech luků.

 

V případě, že vlastníte kladkový luk, máte k dispozici i zvětšovací sklo a terč tedy vidíte lépe než ostatní střelci. Nátahová síla se zmenší na zlomek původní síly, což je velmi pohodlné. Má dokonce i mechanický vypouštěč, který po stisku spouště vypustí tětivu. Dalo by se říct, že kladkový luk je mezičlánek mezi lukem a kuší. Olympijský luk, jaký vidíme v televizi nejčastěji, je vlastně tradiční střelba s moderní výbavou, přičemž princip nátahu, míření a vypouštění je stejný, jaký byl před dvěma tisíci lety.

 
 

Luk kladkový

Seřadit:
Zobrazuji : 
 
Dostupnost
Na skladě: 1
Dostupnost: skladem
PK022
1.753,00 Kč
Litujeme, produkt je ve Vaší zemi neprodejný.
Luk Mohican kladkový 10lb.
Dostupnost
Momentálně nedostupné

Dostupnost: dočasně nedostupný
PK012
1.233,00 Kč
Litujeme, produkt je ve Vaší zemi neprodejný.
 
 
 

Historie luků

Názory na to kde a kdy byl luk objevený, se výrazně liší, jak v poloze, tak v čase. Jedno však můžeme říct s jistotou. Od samotného počátku až po dnes nás luky celou dobu doprovází a určitě i nadále doprovázet budou. Ve významu pro zachování a vývoj lidského rodu je objev luku a šípu zařazený na třetí místo hned za objev řeči a ohně. Jelikož na samém počátku se lidské rasy vyvíjely samostatně nezávisle na sobě, protože spojení mezi kontinenty, jak ho známe dnes, neexistovalo, vyvíjely se i luky a šípy samostatně a rozdílně. Jejich historie na jednotlivých kontinentech se proto liší. Historické spisy a knihy však hovoří o prvních Američanech, jako o prvních „mistrech luku“. První luky se vyráběly ze dřeva většinou jehličnatých stromů a tětiva byla vytvořena ze šlach zvířat. Jejich využití bylo převážně k lovu, ale v případě ozbrojených konfliktů byly luky využívány i jako zbraně. Šípy, které sloužily jako „náboje“ do luků se většinou vyráběly ze dřeva, nebo se na ně připevňovaly kousky mamutích kostí či ptačí peří jako ozdoba. Na konci každého šípu byla vytvořená špička, neboli jakýsi hrot, který se podobal jehle.

Sportovní lukostřelba

Moderní kladkový luk se využíva hlavně pro potřeby sportovní lukostřelby a ta si rovněž prošla určitým vývojem. Lukostřelba byla poprvé začleněna do olympiády v roce 1900 a následně i v letech 1904, 1908 a 1920, kdy se v letech 1904 a 1908 této disciplíny mohly účastnit i ženy. V těchto dobách se ještě nepoužívaly kladkový luky, takové jaké známe dnes, ale tradiční longbowy, protože ty byly nejjednodušší na použití. Bohužel popularita lukostřelby byla na olympijských hrách vůbec nejslabší. Následně tedy z olympijských her tato disciplína úplně vypadla a znovu se objevila až po 52 leté odmlce na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Ovšem nutno podotknout, že na této olympiádě se zatím soutěžilo pouze v soutěži jednotlivců. Avšak na druhou stranu, konala se soutěž mužů i žen. Vítězi této obnovené disciplíny se v roce 1972 stali John Williams a Dareen Wilber, oba z USA. Co se soutěž družstev týče, tak ta se mohla poprvé zúčastnit olympiády až v roce 1988 v Soulu.

 

Kladkový luk a šípy

kladkové lukyK luku odjakživa pochopitelně patří i šípy. Ty se rovněž neustále vyvíjí a poznáme několik typů. Při výběru záleží na některých faktorech. Kromě finanční situace je důležité vědět, na jaké vzdálenosti budete chtít střílet. No nejpodstatnější je poznat parametry vašeho luku. Šípy se vybírají podle síly luku a délky nátahu. Pokud poznáte tyto parametry, stačí vám vybrat si šípy podle jednoduché tabulky.

 

Kladkový luk je vhodný zejména na rekreační střelbu ale je možné ho využívat i při sportovní nebo lovecké střelbě. Kladky usnadňují zacílení a jsou přesnější. Jejich používání je velmi jednoduché.

 

Navštivte naši kamennou prodejnu nebo nás kontaktujte online.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze